A pénzügyi elemzés információt nyújt egy vállalkozás gazdálkodásáról, betekintést enged annak vagyoni, pénzügyi és jövedelmi helyzetébe. Képet fest az eredményekről és problémákról, valamint kifejezi a vállalat pénzügyi teljesítőképességét. Mai bejegyzésünkben azokról a főbb mutatószámokról lesz szó, melyek a pénzügyi elemzés szerves részét képezik.
Egy vállalkozás pénzügyi helyzetének elemzése több szempontból is fontos. Egyrészt információt adnak az adóhivatalnak, a felügyeleti szerveknek, a hitelezőknek és a befektetőknek, de ugyanakkor segítik a vállalat vezetőségét is a gazdasági folyamatok és az eredmények megértésében.
A pénzügyi helyzet elemzése mutatószámokkal
A pénzügyi teljesítményt viszonyszámokkal szokás bemutatni. Ezek a viszonyszámok az éves pénzügyi beszámoló adataira támaszkodva számolhatók ki, és a múltbeli gazdasági tevékenységről adnak információt. A pénzügyi helyzet vizsgálatakor két nagy terület van fókuszban. Az egyik a vállalat adósságállományának a vizsgálata, a másik pedig a likviditás, a rövid távú fizetőképesség elemzése. Ezen területek feltérképezése a likviditási, a hatékonysági, a tőkeáttételi, a jövedelmezőségi, a pénzáram alapú és a piaci mutatók segítségével történik.
A likviditási mutatók szerepe
Egy cég likviditása, tulajdonképpen azt mutatja meg, hogy a vállalat időben tud-e fizetni. Ezt mutatja meg a likviditási ráta, a likviditási gyorsráta, a pénzhányad mutató és a kamatfedezettségi mutató. A likviditási ráta egy olyan arányszám, amely a rövid lejáratú kötelezettségek likvid eszközökkel való fedezettségét fejezi ki.
Érdemes kiemelni, hogy a forgóeszközökhöz a készletek is hozzátartoznak, amelyeket többnyire időigényesebb mobilizálni. A gyakorlat azt mutatja, hogy egy másik mutatót, a likviditási gyorsrátát is fontos megvizsgálni. Ennek kiszámítása során a készletek értékét elhagyjuk a forgóeszközök közül, mivel a vállalkozásnak ezekre szüksége van tevékenységének folytatásához. A ráta értéke annál jobb, minél magasabb.
A tőkeáttételi mutatók
A tőkeáttételi mutatók a forrásokat jellemzik, azt mutatják meg, hogy milyen a vállalat finanszírozási szerkezete, hogy mennyire támaszkodik saját, illetve külső, hitel típusú forrásokra. Ennek leírására többféle mutató is létezik, ilyen az adósságállomány, az adósságállomány aránya, a saját tőke aránya, az adósságállomány fedezettsége, az eladósodottság foka és a tőkeáttételi mutató.
A faktoring megoldást jelenthet gyengébb pénzügyi eredmények esetén
Sajnálatos módon, sem a likviditási, sem a tőkeáttételi mutatókkal kapcsolatos gyengébb eredmények nem ritkák a hazai piacon. Likviditási gondot jellemzően az okoz, ha a vállalkozás a tőke túl nagy részének lekötése mellett dönt, és szükség esetén nem képes a lekötött eszközöket időben pénzzé tenni, hogy vállalt kötelezettségeit rendezni tudja.
A halasztott fizetési rendszerből fakadó finanszírozási problémák gyakran külső, hitel típusú források bevonásához vezetnek. Azokban az esetekben, amikor a bankok a gyengébb eredmények miatt nem ítélik hitelképesnek a vállalkozást, ez krízishelyzethez vagy rosszabb esetben csődhöz vezethet. A faktoring többek között ilyenkor is megoldást jelent, hiszen itt egy hagyományos hitelbírálattal szemben elsősorban a beszállítók fizetőképességét vizsgálják. A szolgáltatás lehetővé teszi, hogy a vállalkozás akár már 24 órán belül hozzá tudjon férni számlái bruttó értékének 90%-hoz. A faktoring részleteiről weboldalunkon olvashat tovább.