A vállalkozói hitel a múlté?
Egyre növekszik egész Európában a faktoring térhódítása. Mind a nagyvállalatok, mind a dinamikusan növekvő kkv cégek jobban járnak a faktoringgal, hiszen nemcsak hogy kevesebb járulékot kell fizetniük, de maga az ügyintézés folyamata is nagyságrendekkel gyorsabb (akár néhány óra is lehet).
De kezdjük az alapoknál.
Mit jelent a faktoring?
A faktoring az elvégzett munka utáni számlázásból keletkező vevőkövetelés finanszírozását jelenti.
Egyszerűen lefordítva: a faktorcég megveszi a számláidat.
Vállalkozóként szolgáltatsz a kereskedőnek, aki viszont csak mondjuk 90 napon belül kell fizessen. A kifizetés napjáig a kereskedő is rendelne újabb árut, ennek a teljesítéséhez azonban a vállalkozásnak pénzre van szüksége.
A szolgáltatás lényege, hogy az adott vállalkozás aktív számláit a faktorcég (akár 30-60-90 napos határidő esetén is) előre kifizeti, így a cég a kifizetés határidejétől függetlenül folyamatos likviditással növekedhet. A számla ellenértékét a megrendelő már a faktorcég felé rendezi a megszokott fizetési határidővel.
A faktoring igénybevétele ennek megfelelően már nem csak Nyugat-Európában, de itthon is egyre elterjedtebb finanszírozási forma. Tökéletes megoldás a kiszámítható cashflow fenntartásához és ezáltal egy vállalkozás felfuttatásához is.
A faktoring előnyei
A legtöbb cég alapvetően nem rendelkezik folyamatosan olyan tőkével, amely fedezni mind a költségeket, mind a növekedést elősegítő beruházásokat. Sőt, az sem ritka, hogy nemcsak hogy a beszállító nem tudja pótolni a forrásait, de maga a partnercég is tartozásban van.
A faktoring igénybevételével mindkét fél komolyabban veszi a fizetési határidőket, így kiszámíthatóbb és folyamatos cashflow-val működhet a cég.
Előnyök
100%-ig digitális. A Flexibillnél az országban egyedüli módon már a teljes faktoring folyamat 100%-ig digitálisan, akár mobilról is intézhető. A faktoringgal szemben gyakori (és jogos) ellenérv volt a magas adminisztratív teher, de ez ma már ez se kell több legyen néhány kattintásnál.
Akár aznapi folyósítás. Az üzleti életben fontos a gyors döntéshozatal. A faktoring (és magának a folyósításának az) ügyintézése folyamatos üzleti kapcsolat esetén gyakran akár néhány órán belül, a nulláról is lefuthat. Ez az idő az indulásnál se több néhány napnál.
Kiszámítható növekedés. Hónapok helyett órák alatt lefolynak a tranzakciók. Ezzel nem csak sokkal könnyebben tervezhetőek a pénzügyek, de a versenytársakkal szemben is folyamatos lépéselőnyt élveznek azok a cégek, amelyek a kifizetés idejétől függetlenül képesek teljesíteni a rendeléseket.
Fedezet nélkül is igénybe vehető. Faktoring esetén a klasszikus vállalkozói hitellel szemben nem kell jelzálogot kötni.
Kinek való a faktoring?
A faktoring leginkább azoknak a vállalkozásoknak érdekes, akiknél gyakran előfordul, hogy az aktív vevőszámláikat csak késve (akár 30-60-90 napra) fizetik ki. Ilyenkor a havi költségek fedezése miatt likviditási nehézségek léphetnek fel, erre nyújt azonnali megoldást a faktoring.
Induló vállalkozások.
A friss cégek jellemzően nem rendelkeznek megfelelő tőkével, így elengedhetetlen, hogy stabilizálják a pénzügyeiket. Ez az indulásnál kiemelten fontos, hiszen a partnerek bizalma és rengeteg lehetőség is ezen múlhat.
Gyorsan növekvő vállalkozások.
A legtöbb ügyfelünk azért kezdett el faktoráltatni, mert az új megrendeléseiket a hosszú fizetési határidőből adódó tőkehiány miatt már nem tudták vállalni. A faktorcég a számlák kifizetésével megteremti a lehetőségeket.
Lassan fizető vevők.
Sok hazai cég rendelkezik lassan fizető, de értékes partnerekkel. A faktoring segítségével hosszú távon is megtarthatják ezeket a vevőket.
Ügyfeleink közül legtöbben olyan iparágakból kerülnek ki, mint a szállítmányozás, kereskedelem, FMCG, építőipar, IT-szektor szolgáltatói, munkaerő-közvetítő cégek, közintézmények és beszállítóik vagy kórházi beszállítók.
Ezekben a szektorokban gyakori az akár 90 napos fizetési határidő, de egyes esetekben ez akár 300 nap is lehet.
Faktoring vagy hitel?
A két pénzügyi termék működése között (habár hasonló problémát oldanak meg) számos különbség van.
Az egyik legalapvetőbb különbség, hogy míg a hitel kettő, a faktoring három fél közt zajlik: az eladó, a vevő, illetve maga a faktorcég.
A faktoring mellett leginkább a rugalmas feltételek és gyors folyósítás szól, de egyéb szempontokat is érdemes vizsgálni a végső üzleti döntés előtt.
Hátránynak leginkább a partnerek felé való kommunikációt tekinthetjük, azonban ennek a módját részletesen lefedjük az alábbi cikkben is.
Vállalkozói dilemma: hogyan kommunikálható az üzleti partnerek felé a faktorálás?
Az üzletfelek közötti egyértelmű kommunikáció alapvető feltétele a hosszú távon is gyümölcsöző, megbízható üzleti kapcsolatnak. Főleg abban az esetben fontos megvitatni a részleteket, ha olyan
Mennyibe kerül a faktoring?
A végleges faktoring költségeket 3 fő tényező határozza meg:
- a számlafizetés határideje
- a számla összege
- az ügylet kockázati mértéke
Ezen túl csak megközelítő értékeket lehet mondani, de ez jellemzően 1-2%.
Pontos ajánlatot a regisztrációt követően tudunk adni (kötelezettségmentesen).
A teljes költség nagyobb része az ügylet komplexitásától is függően főleg a faktordíjból és a kamatból származik.
- Kamat vagy ügyleti kamat
- Faktordíj
- Hitelképesség vizsgálati díj
- Szerződéskötési díj
- Biztosítási díj
Az alacsony kockázat mellett az is fontos szempont, hogy a faktoring futamideje nagyságrendileg rövidebb és korántsem terheli le a vállalkozást annyira, mint egy vállalkozói hitel.
Hogyan zajlik a faktoring folyamat?
Folyamatos üzleti kapcsolat esetén az ügyintézés csupán néhány lépésből áll. Ilyen esetekben a partnercéget már átvizsgáltuk és meggyőződtünk a fizetőképességéről. Az ajánlat részletei ismertek, a szükséges dokumentumok már feltöltésre kerültek, szinte nincs is további teendő. A faktorcég akár órákon belül folyósítja az összeget.
Az első faktorálásnál természetesen szükséges egyes dokumentumok feltöltése, illetve a partnercég átvizsgálása, de ebben az esetben sem tart tovább a folyamat egy-két napnál.
1 Ajánlatkérés.
Ezen a ponton csak néhány adatra van szükség: a vevő neve, a számlák összege, a futamidő, illetve az esetleges biztosítási igények. Ezek alapján már tudunk pontos ajánlatot adni (kötelezettségmentesen).
2 Vásárlók átvizsgálása.
A faktorcég ezen a ponton bizonyosodik meg arról, hogy a szállító vásárlói hitelesek és fizetőképesek.
3 Szerződéskötés.
Az elfogadott ajánlat részleteit szerződésben is rögzíti a faktorcég.
4 Első részlet folyósítása.
A faktorcég a számlák összértékének a 80-90%-át akár pár órán belül, de maximum egy-két munkanapra rá folyósítja a szállító cégnek.
5 Cég teljesítheti a megrendelést.
Mivel a megérdemelt pénz nagy részével már rendelkezik a cég, így könnyedén teljesíti az eredeti és a következő megrendeléseit is.
6 A vevő fizet, maradék átutalása.
Miután a vásárló rendezte az eredeti számlát a faktorcég felé, az a fennmaradó összeget is elutalja a vásárlónak.