A kezdő vállalkozók nehezen jutnak hitelhez. A legtöbb bank csak akkor tud kölcsönt nyújtani, ha az adott cég már legalább egy sikeresen lezárt üzleti évet tud a háta mögött. Ez a hozzáállás a pénzintézetek szemszögéből nézve természetesen érthető, hiszen valahogyan meg kell győződniük arról, hogy a hitelt igénylő cég a jövőben sikeresen fog működni. Vállalkozói oldalról viszont gyakran felvetődik a kérdés, hogy hogyan lehet berobbanni a piacra, ha az alapításkor nem áll a cég mögött nagyobb tőke és a hitelhez jutás is szinte lehetetlen. Szerencsére létezik megoldás, mutatjuk!
Egy kezdő vállalkozás legnagyobb nehézségei
A kezdő vállalkozások életét számos akadály nehezíti. A nem tervezett költségek, a likviditási gondok és a finanszírozási problémák mind – mind komoly nehézséget jelenthetnek azoknak a vállalkozásoknak, amelyek tőkehiányosak és nem hitelképesek.
Beszéljünk akár a kereskedelem, az építőipar, a szállítmányozás, vagy az egészségügy területén boldogulni vágyó, kezdő cégekről, nagy kihívást jelenthetnek a halasztott fizetési rendszerből fakadó állandó nehézségek. Lassíthatja a fejlődést, gátolja az előrehaladást, hogy túl sokáig kell várni a számlák ellenértékének a megérkezésére, miközben ki kell fizetni az alkalmazottakat és a saját beszállítókat. Gyakran előfordul, hogy a vállalkozás nem tud eleget tenni saját rövidlejáratú kötelezettségeinek vagy, hogy nem tudja megvásárolni például a következő projekthez szükséges forgóeszközöket.
Az átmeneti likviditási problémák kezelése, kezdő vállalkozói hitel fedezet nélkül
Azoknak a kezdő vállalkozóknak, akiknek ingatlan fedezet nélkül kell boldogulni, fontos, hogy szükség esetén azonnal pénzhez jussanak és kezelni tudják ezeket az átmeneti likviditási problémákat. Ha a cég olyan szolgáltatást nyújt, ahol a szállítás/szolgáltatás teljesítése és a pénzügyi teljesítés időben elválik, akkor a hitelhez képest remek alternatív megoldást jelenthet a faktoring finanszírozás.
Mivel a pénzintézet itt nem az adott vállalatot, hanem megrendelőik pénzügyi helyzetét vizsgálja az elbíráláskor, így az induló vállalkozásoknak is van esélye üzleti teljesítményük függvényében rövid idő alatt nagyobb összeghez jutni. Jó példa erre egyik építőipari projekteken dolgozó ügyvezetőnk esete, aki elnyert egy nagyobb értékű projektet, de megrendelője felé nem tudott előlegszámlát benyújtani. A faktoring volt az optimális megoldás számára, hiszen ki tudta fizetni dolgozóit, meg tudta vásárolni a szükséges építőanyagot és sikeresen végre tudta hajtani a vállalata számára nagy lépcsőt jelentő projektet. Az erről az építőipari esetről szóló esettanulmányunkban minden lényeges adat és információ megtalálható a finanszírozás menetéről.
A faktoring előnyei a hitelhez képest
A faktoring finanszírozás sokkal gyorsabb, hisz itt nincs szükség hosszadalmas elbírálási időre és bürokratikus szerződéskötési folyamatra. A kezdő vállalkozás szerződéskötést követően akár 24 órán belül hozzá tud férni benyújtott számlái értékének akár 90%-hoz. A faktoringgal lehetővé válik egy dinamikusabb növekedés, hiszen a finanszírozás a kiállított számlák értékével arányos, ha nagyobb a forgalom, akkor egy nagyobb összeg kifizetése is zökkenőmentesen megtörténik. Szintén pozitívum, hogy egy sokkal kiszámíthatóbb működés jön létre, a bevételek előre láthatóak lesznek, sokkal jobban, pontosabban lehet tervezni. A kockázat pedig csökken azáltal, hogy a szolgáltatás keretében cégünk, a BÁV Faktor a vevőkre objektív értékeléseket készít, amely nagy terheket vesz le a cégvezetők válláról a döntések meghozatala során.